פורטל האסתטיקה של ישראל

מתיחת בטן

לפעמים הבטן משתנה, וזה כבר ממש לא תלוי בכם. עשיתם ספורט, שיניתם את התזונה, עברתם לספורט יותר אינטנסיבי, אפילו לקחתם מאמן אישי, ועדיין, יש שם את הקפל המעצבן הזה שפשוט מסרב להיעלם. אתם שניה לפני ייאוש, כי לא משנה מה עשיתם, לא הצלחתם להפטר מהמראה הרפוי, והאמת היא, שזה פשוט לא אתם. ברוב המקרים, מדובר בגנטיקה, שינויים תכופים במשקל הגוף, הריונות או גורמים נוספים שהופכים את העור לפחות מוצק מכפי שהיה פעם.

עבור מי שניסה הכל ועדיין לא רואה שיפור, קיימת האופציה של מתיחת בטן. יש שיטות עם ניתוח ויש שיטות בלי ניתוח ועל כולן אסביר כאן, כולל למי זה מתאים, איך מתכוננים, מה הסיכונים וכן הלאה. חשוב לי לומר שהאופציה הזאת בהחלט צריכה להגיע כמוצא אחרון. אל תשתמשו בה כקיצור דרך וזכרו שאין תחליף לתזונה תקינה, פעילות ספורטיבית ואורח חיים בריא. ואם ניסיתם את הכול והחלטתם ללכת על זה, אפשר להמשיך.

ניתוח מתיחת בטן: למי זה מתאים, כמה עולה וכל מה שצריך לדעת לפני

בניתוח מתיחת בטן ניתן להשיג מראה של בטן שטוחה ומוצקה על ידי הסרה של עודפי השומן והעור הרפוי. לאחר מכן, מהדקים את שרירי דופן הבטן ושואבים את שאריות השומן העודף, במידת הצורך. מדובר בהליך שמבוצע בחדר ניתוח, תחת הרדמה מלאה והוא אורך בין שעתיים לחמש שעות, תלוי במצב הגוף ובכמות השומן שיש להוציא.

הקהל העיקרי של ניתוח הוא נשים לאחר לידה, או לאחר מספר לידות, שנשארו להן עודפי שומן או ששרירי הבטן שלהן הפכו לרפויים יותר כתוצאה מההריונות. אבל לחלוטין לא רק. גם גברים שסבלו בעבר מעודף משקל והצליחו לרזות בצורה מהירה ודרסטית, עלולים לגלות את אותם כפלי בטן טורדניים שמסרבים להיעלם ולכן ניתוח מתיחת בטן מצליח לתת מענה גם לצרכים שלהם. מנתח טוב ידע לתת מענה לבטן שטוחה מבלי לפגוע במבנה הגוף, הן הגברי והן הנשי.

למי מתאים הניתוח?

בראש ובראשונה, לכל מי שניסה כל פתרון אחר ולא הצליח לקבל תוצאות. אם הקפדתם על תזונה נכונה, עשיתם ספורט, עבדתם באופן ממוקד על הבטן – ועדיין – אחרי כל זה – לא הצלחתם לראות תוצאות, כנראה שניתוח מתיחת בטן יוכל לעזור לכם.

הניתוח מתאים לנשים וגברים כאחד ולרוב פונים אליו:

 • נשים אחרי לידות (ולמען האמת, יש לא מעט נשים שמגיעות לתהליך אחרי ניתוח קיסרי).
 • אנשים, נשים וגברים כאחד, שהשילו משקל רב מגופם ונותרו עם קפלי עור.

למי הניתוח לא מתאים:

 • נשים שעוד מתכוונות להיכנס להריון בעתיד (כדי לא לפגוע בתוצאות הניתוח).
 • לאנשים במשקל עודף שמתכננים להיכנס לתוכנית הרזיה.
 • אנשים עם עודפי עור קטנים שרוצים להעלים בעיקר סימני מתיחה.
 • אנשים עם בעיות בריאותיות (בהתייעצות עם רופא בלבד!).
 • לאנשים שמחפשים קיצורי דרך. ניתוח מתיחת בטן הוא מוצא אחרון והוא לא מהווה חלופה לאורח חיים בריא, תזונה ופעילות גופנית.

סוגים של מתיחת בטן: אורכית, היקפית, חלקית, מיני – מה ההבדלים?

אז יש כמה סוגים של ניתוח מתיחת בטן, כל אחד מהם מתמקד באזור אחר ותלוי במצב הגוף ובאילו ריכוזי שומן מבקשים להסיר.

מתיחת בטן אורכית

מתיחת בטן אורכית מתאימה לכאלה שריכוזי השומן אצלם אינם רק בבטן התחתונה, אלא מעל ומתחת לטבור. מתיחת העור במקרה זה תתבצע מצדי הבטן לכיוון הטבור, לכן גם מתקבלת צורה מעודנת יותר של דופן הבטן והדגשת קו המותניים. מתיחת בטן אורכית תתאים גם למי שעבר הליך כירורגי בעבר ורוצה לשפר את מראה הצלקת. 

מתיחת בטן היקפית

מתיחת בטן היקפית מתאימה לאנשים שירדו במשקל בצורה דרסטית עם עודפי עור ושומן שמרוכזים בחגורת הבטן, בגב, בירכיים ובישבן. כשמו כן הוא, הניתוח מבוצע על מנת להצר את ההיקפים בכל האזורים הללו. החתך מבוצע באזור האגן ולרוב קל מאד להסתיר אותו.

מתיחת בטן חלקית (או: מיני)

מתיחת בטן חלקית, שבחלק מהמקומות נקראת גם מתיחת בטן מיני, מתאימה לאנשים שעודפי השומן שלהם מרוכזים בבטן התחתונה, כלומר, מתחת לטבור. בשיטה זו פשוט מותחים את הבטן התחתונה, ללא שינוי במיקום הטבור, ומדובר בניתוח פשוט יחסית עם צלקת קלה. מדובר בניתוח מתיחה קל משמעותית מיתר השיטות שפורטו מעלה.

קיימת גם אופציה לביצוע מתיחת בטן מלאה והיא למעשה הפתרון המקיף ביותר שמשלב את כל השיטות שהוזכרו מעלה. מתיחת בטן מלאה מתבצעת על שומן שנמצא בבטן העליונה, התחתונה ובצדדים. במידת הצורך, ניתן לשלב גם שאיבת שומן. שיטה זו מתאימה לאנשים עם עודפי שומן ועור גדולים ומשמעותיים.

מחיר מתיחת בטן – כמה באמת זה עולה?

אז אחרי שדיברנו על הסוגים, וראינו שיש כל מיני הליכים בהיקפים שונים, קל להבין שגם המחיר במקרה זה לא יהיה אחיד. מעבר לסוג הניתוח שמשתנה, יש גם את המצב האישי של כל מטופל – משקל, כמות שומן, עודפי עור וכן הלאה. נוסף לכך, גם המומחיות של המנתח, הוותק, הניסיון שיש לו וכמה אסתטיות התוצאות שהוא מצליח להשיג למטופליו – מקבלים ביטוי במחיר הסופי. אבל אם בכל זאת תרצו לדעת טווח, כנראה שתצטרכו להכין לפחות 30,000 ש״ח. עלות הניתוח מורכבת בדרך כלל מעלות חדר ניתוח ומעלות הניתוח עצמו, כמו גם השיקום, הטיפול והמעקב שלאחר מכן. בכל מקרה, ההמלצה היא לבצע מחקר מעמיק ולבחור את המנתח לא על סמך רכיב המחיר בלבד. קחו בחשבון את מקצועיות המנתח, בקשו המלצות, חוות דעת, תמונות של לפני ואחרי, וכל מה שיעלה את תחושת הבטחון שלכם לקראת ההליך. ברור שיש השפעה וחשיבות למחיר, אבל ביחס לבריאות שלכם ולתוצאה אסתטית, המחיר תופס רק תפקיד שולי.

מהלך הניתוח: מה עושים לפני, מה קורה במהלך ומה הם הסיכונים?

אם החלטתם ללכת על ניתוח למתיחת בטן, כדאי שתעשו מחקר מקיף ותדעו בדיוק לקראת מה אתם הולכים, כולל ההכנה וסיכונים אפשריים (למען האמת, זה לא קשור רק לניתוח מהסוג הזה, אלא לכל ניתוח. וממש כמו שהייתם מבקשים מהרופא להסביר לכם כל פרט בהליך רפואי, כך עליכם לנהוג גם הפעם). אין תחליף לשיחת הכנה עם המנתח, אבל הנה קצת פרטים כדי שתדעו לקראת מה אתם הולכים.

לפני הניתוח: איזו הכנה צריך לעשות?

אז כאמור, חשוב מאד להיפגש עם המנתח כדי שיבדוק אתכם, ידע בדיוק מה מצבכם ובהתאם לכך הוא יוכל לגבש את ההנחיות. נוסף לכך, המנתח יבקש מכם לעשות בדיקת דם כדי ללמוד על תפקודי קרישת הדם. יתכן וידרשו בדיקות נוספות, תלוי בגילכם, מצבכם וההיסטוריה הרפואית שלכם.

ככלל, הנה כמה המלצות שכנראה תשמעו גם מהמנתח:

 • המנעו מעישון שלושה שבועות לפני ושלושה שבועות לאחר הניתוח. אל תסתפקו בלהפחית, עצרו את העישון לחלוטין מכיוון שהוא עלול לגרום לסיבוכים ולפגוע בהליך ההחלמה.
 • הקפידו על תזונה תקינה ומאוזנת שתתן לגוף את כל אבות המזון והוויטמינים הדרושים לו.
 • המנעו משימוש במדללי דם כ – 7 ימים לפני הניתוח.
 • אם הורדתם משקל רב לאחרונה, חשוב שתגיעו כשמשקלכם יציב ב – 6 החודשים שלפני הניתוח.
 • מעבר לזה, אם אתם נוטלים תוספי תזונה, יתכן ותצטרכו להפסיק, משום שעשויה להיות תוצאת לוואי של דילול הדם. חשוב לבדוק את זה מול המנתח ולספר לו על כל תוסף שאתם נוטלים.
 • הכינו בגדים נוחים ורחבים שיהיה לכם קל ללבוש וימנעו חיכוך עם הצלקת.
 • הגיעו לניתוח כשאתם מלווים בחבר או בן משפחה. כנראה שלאחר הניתוח תהיו מטושטשים ולא תוכלו לנסוע הביתה. במקרים אחרים, יתכן ותצטרכו להעביר את הלילה בהשגחה, וכדאי שיהיה אתכם מישהו.

בזמן הניתוח: מה בדיוק קורה שם וכמה זמן זה ייקח?

אז בהתאם לסוג הניתוח שאתם צריכים (אורכי, מיני, היקפי), המנתח יבצע חיתוך כך שיוכל להפריד בין העור ובין השומן התת עורי. לאחר מכן, יהדק את מעטפת שרירי הבטן, יסיר את עודפי העור והשומן, ויקבע את הטבור במקומו החדש, במידה והחתך ומהלך הניתוח יחייבו זאת (בניתוחים של בטן תחתונה, אין צורך לשנות את מיקום הטבור). בחלק מהמקרים, המנתח יבצע גם שאיבת שומן כדי לעצב את אזור המותנים ולהעניק לו מראה מעודן וחטוב. לקראת הסוף, ינוקזו מהגוף ההפרשות ותועברו להתאוששות והשגחה.

מתיחת בטן מתבצעת בהרדמה כללית ואורכת בין שעתיים לחמש שעות, תלוי בסוג הניתוח ובעודפי השומן שיש להסיר. במקרה שהניתוח פשוט יחסית (בטן תחתונה), יתכן ותשוחררו כבר באותו יום. במקרים אחרים, תישארו לאשפוז והשגחה של לילה.

ההחלמה לוקחת בין שבועיים לשלושה ויתכן שבימים הראשונים תתקשו ללכת או לעמוד זקוף. מדובר כמובן בתופעה טבעית לחלוטין שתלך ותשתפר עם הזמן. המנעו מפעילות מאומצת ומהרמת משקלים כבדים כחודשיים לאחר הניתוח.

סיכונים אפשריים וכל מה שחשוב לדעת לפני שניגשים לניתוח מתיחת בטן

בכל הליך רפואי, במיוחד כשהוא פולשני, ייתכנו סיכונים וכך גם הפעם. מבלי להפחיד או להרתיע אתכם, אני מאמינה שכן חשוב להיות מודעים ולדעת בדיוק לקראת מה אתם הולכים.

 • זיהום – נדיר ביותר. הקפדה של המנתח על היגיינה בחדר הניתוח תפחית משמעותית את הסיכון. אפשר גם לבקש מראש אנטיביוטיקה מניעתית.
 • צלקות מעובות – כדי להימנע, יש להקפיד על חבישה ושמירה על היגיינה. אפשר למרוח משחות לטיפול בצלקת, בכפוף לבירור ותיאום עם המנתח. לפעמים, בקצה הצלקת, יופיעו משני צדי הבטן עודפי עור שמכנים אותם ״אוזני כלב״. במידה והם לא נעלמים מעצמם תוך חודשיים-שלושה, יש להסיר אותם בהליך כירורגי.
 • היפרדות של שולי הפצע – גם כאן, כדי להימנע, יש להקפיד על חבישה ושמירה על היגיינה.
 • הצטברות נוזלים (סרומה) – לפעמים, נכלאים נוזלים בחלל הבטן החדש שנוצר בין העור לשומן. אם זה קורה, המנתח ינקז את הנוזלים באמצעות דיקור.
 • הצטברות דם (שטף דם) ופקקת ורידים (לעיתים נדירות!) – ניתן להימנע מאלה על ידי עיסוי השרירים, ירידה מהמיטה והזזת הרגליים מיד לאחר הניתוח. גם תרגילי נשימה עמוקה יעזרו.

השכיחות של התופעות היא נמוכה, והלוואי שככה גם ימשיך להיות, ובכל זאת, צריך לקחת בחשבון שדברים קורים.

החלמה מניתוח מתיחת בטן: אילו תופעות לוואי מדווחות לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח, הרופא ייתן לכם הנחיות מדויקות לגבי ההתאוששות ולגבי כל הפעולות הנדרשות לצורך החלמה אפקטיבית. קחו בחשבון שתהליך ההחלמה הוא מאד אינדיווידואלי ומשתנה מאדם לאדם, ולכן, כל מה שאומר פה יכול להיות רלוונטי, אבל יכול גם לא להיות. אנחנו אנשים שונים, עם תנאי גוף שונים וכל אחד עובר את הניתוח שתואם את נתוניו הפיזיים וההתאוששות בהתאם. יחד עם זאת, אני כן אתן פה הרבה תרחישים, קחו בחשבון שחלקם יכולים להתממש, וחלקם לא:

 • התופעה שחוזרת אצל הכי הרבה מנותחים היא קושי בהליכה או קושי לקום משכיבה. לרוב, לאחר הניתוח, אנשים מתקשים ללכת בגלל התפרים והעור שנמתח. החדשות הטובות הן, שזה טבעי ולרוב חולף לאחר מספר ימים. כדי להאיץ את ההחלמה, מומלץ לבצע הליכה מיד לאחר הניתוח, במידת האפשר כמובן. חשוב מאד להניע את הגוף וכל פעולה שתעשו בכיוון תטיב עמכם. חגורת בטן אלסטית יכולה לעזור מאד בחודש הראשון שלאחר הניתוח. היא גם תומכת בדופן הבטן ותורמת להחלמה וגם תנטרל במעט את תחושת האי-נוחות.
 • תופעה נוספת ודי שכיחה היא גרד ועקצוצים באזור הצלקת. זה סימן מעודד שמעיד על החלמה של הגוף ובניית רקמות חדשות.
 • חוסר תחושה בבטן התחתונה היא תלונה שנשמעת ממטופלים רבים, אז לא להילחץ אם אתם חשים בה. כל עוד זה נמשך שבועיים-שלושה, המצב תקין. במידה וזה נמשך מעבר לזה, התייעצו עם הרופא.
 • נפיחות היא גם תופעה טבעית ומוכרת שתתחיל להעלם כשבועיים לאחר הניתוח.

על מה חשוב להקפיד לאחר הניתוח?

ככל שתקפידו יותר על הנחיות הרופא וככל שתיקחו ברצינות את ההמלצות שלו, כך ההחלמה שלכם תהיה מהירה ואפקטיבית יותר. אני ממש מבקשת מכם לא להקל ראש ולהיצמד היטב לכל מה שהמנתח יבקש. יש לנו, לכולנו, כבני אדם, נטייה לעגל פינות. וכשאומרים לנו לא לעשן, אנחנו אומרים נו טוב, כולה סיגריה אחת, מה יקרה. וכשאומרים לנו לא לסחוב משקלים כבדים, אנחנו אומרים נו טוב, זה רק כמה שניות, וזה גם לא כזה כבד. אז זהו, שעל המקרים האלה בדיוק אני מדברת. אל תשחקו עם הבריאות שלכם. אם אומרים לכם לא, אז זה לא מוחלט. חבל, כי היחידים שיפגעו – יהיו אתם.

הנה כמה דברים שחשוב לדעת לקראת היציאה מחדר הניתוח והחזרה לשגרה:

 • הקפידו על היגיינה באזור הצלקת והחבישה כדי למנוע זיהומים.
 • לבשו חגורת בטן, זה ישמור על תוצאות הניתוח ויקל על תחושת האי-נוחות.
 • הקפידו לבצע הליכות, במיוחד לאחר הניתוח, זה מאד קריטי להחלמה שלכם. יחד עם זאת, המנעו מפעילות גופנית מאומצת לתקופה של חודש לפחות.
 • שמרו על תזונה תקינה ומאוזנת.
 • המנעו מסחיבה של חפצים כבדים, כחודשיים לאחר הניתוח.
 • ותרו על סיגריות, לפחות בחודש שלאחר הניתוח.
 • קחו לעצמכם פסק זמן. ההמלצה היא לקחת חודש חופשת מחלה כדי לאפשר לגוף לנוח ולהחלים כמו שצריך. תהליך ההחלמה אמנם יקח מספר חודשים, אבל השבועות הראשונים הם הקריטים ביותר.

מתיחת בטן ללא ניתוח – זה אפשרי!

תודו שלא ראיתם את זה בא, אבל האמת היא שקיימת גם אופציה למתיחת בטן ללא ניתוח. מתיחת בטן ללא ניתוח מתאימה במיוחד לאנשים שזקוקים לשינויים מזעריים ושעודפי השומן והעור אצלם הם מצומצמים יחסית. שתי הטכניקות המובילות למיצוק העור ללא ניתוח הן טכנולוגיית גלי הרדיו וטיפולי המסת השומן בקור. אני ארחיב פה ממש בקצרה על שתי השיטות האלה, מי שמעוניין להעמיק, יכול לקרא מידע מפורט על השיטות להצרת היקפים, בין היתר, גם על גלי רדיו והמסת שומן בקור.

אז כאמור, הדרכים לבצע מתיחת בטן ללא ניתוח הן:

 • המסת שומן בקור – תאי השומן שלנו בגוף רגישים לקור ולטמפרטורות נמוכות ולכן, כשמקררים את האזור, תאי השומן נמסים ואט אט מסולקים מהגוף בצורה טבעית, כחלק מהליך חילוף החומרים. השיטה הזו יעילה מאד לאנשים שמעוניינים בהצרת היקפים בבטן התחתונה ואזור המותניים, והיתרון המשמעותי הוא שאין התערבות כירורגית, אין צלקות והחזרה לשגרה היא מיידית. לאחר כשלושה טיפולים, כבר תוכלו לראות תוצאות.
 • המסת שומן בגלי רדיו (באמצעות מכשיר הבודיטייט) – אז בניגוד לשיטה הקודמת, המסת שומן באמצעות גלי רדיו מבוססת על חום. גם כאן מתקיים תהליך של הרס התאים, גם כאן הם מופרשים החוצה בצורה טבעית, וגם כאן אין צלקות. השיטה הזו מעולה למי שמעוניין להסיר שומן מאזור הבטן, הגב, המותניים, הירכיים ועוד. החיסרון הוא שלא מדובר בהליך חד פעמי ומדובר על סדרת טיפולים שכוללת בין 6 ל12 מפגשים.

בואו נגיד דבר כזה, לפני שתפנו לאופציה כירורגית, שווה להריץ בדיוק על שתי השיטות הללו ועל האפשרויות שלכם להצר היקפים ללא ניתוח.

אז…נסכם?

מעטים האנשים שמרוצים ממראה הבטן שלהם. עצוב להודות, אבל זה המצב. אנחנו רוצים מראה חטוב עם בטן מוצקה ולפעמים זה פשוט לא קורה, גם אחרי שניסינו את כל האפשרויות המוכרות – תזונה, ספורט, וכן הלאה. קיימות היום דרכים לבצע מתיחת בטן, עם או בלי ניתוח, ואני מזמינה אתכן לחקור אותן רק אם אתם אכן מרגישים שניסיתם הכל ואתם במבוי סתום. אדגיש ואומר שאף אחת מהשיטות למתיחת בטן לא צריכה להילקח כקיצור דרך, אלא רק כמוצא אחרון, אם כל הדרכים האחרות לא הביאו אתכם למקום שרציתם.

שאלות נפוצות

כן! במקרים מסוימים, בעיקר כשאין עודפי עור ושומן משמעותיים מדי, קיימת אפשרות למתיחת בטן ללא ניתוח. שתי השיטות המובילות שנותנות לכך מענה הן שיטת גלי הרדיו, שעובדת על גלי חום שהורסים את תאי השומן וכתוצאה מכך הם מסולקים מן הגוף בצורה טבעית בהליך חילוף החומרים. השיטה השנייה היא המסת שומן בקור, ההליך דומה מאד, רק שכאן משתמשים בקור. תוכלו לקרא בהרחבה על שתי השיטות כאן.

יש כמה סוגים של ניתוחים, כל אחד הוא קצת שונה, אבל הרעיון הוא זהה – המנתח יבצע חיתוך כך שיוכל להפריד בין העור לשומן התת עורי ולאחר מכן הוא יהדק את מעטפת שרירי הבטן ויסיר את עודפי השומן. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה והוא אורך בממוצע 3 שעות.

כן, אבל לא מומלץ. הריון עלול לפגום בתוצאות הניתוח ולכן ההמלצה היא לבצע אותו רק במקרים שאין לידות נוספות מתוכננות.

ניתוח מתיחת בטן מצליח להעלים את הבטן ולהשיג תוצאות משביעות רצון עבור המטופלים, אך אסייג ואומר שמדובר בעניין אינדיבידואלי. מה שנראה מספק עבור אדם אחד, לא בהכרח יהיה כזה עבור האחר. נוסף לכך, התוצאות תלוית במצב ההתחלתי של כל מטופל. אנשים עם עודפי שומן קטנים יחסית יצליחו להעלים את הבטן לחלוטין, בעוד אצל אנשים עם עודפי שומן גדולים, יתכן והניתוח לא יספיק לבטן שטוחה ויהיה צורך גם בשאיבת שומן. בדקו את הנושא לעומק, בקשו מהמנתח שיראה לכם תמונות לפני ואחרי של מטופלים שעברו הליך דומה וכך תוכלו להחליט בעצמכם.

במקרים מסוימים, ולאחר התייעצות ובחינת מצבכם מול הרופא, תוכלו לבצע מתיחת בטן בשילוב עם ניתוחים אסתטיים נוספים, ביניהם הקטנה, הגדלה או הרמה של החזה.

נפיחות לאחר ניתוח מתיחת בטן היא טבעית לחלוטין והיא תעלם לחלוטין בין שבועיים לשלושה שבועות לאחר הניתוח.

למידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

סימון על העור לפני מתיחת בטן
נגישות