פורטל האסתטיקה של ישראל

הרמת עפעפיים

בשנים האחרונות הפך ניתוח הרמת עפעפיים לאחד הנפוצים והפופולריים ביותר בתחום האסתטיקה. עם הגיל, וכחלק מהליך ההזדקנות הטבעי, מראה הפנים משתנה וניתן לזהות תופעות כמו רפיון של העור באיזור העיניים, ״שקיות שחורות״, קמטים וסממנים נוספים שמתרחשים כתוצאה מהשנים שחולפות או הגנטיקה שבה בורכנו. המרדף אחר המראה הצעיר והרענן לא פוסח גם על איזור העיניים, וניתוחי הרמת עפעפיים מספקים פתרון לכל מי שמרגישה (או מרגיש) שהאיזור הזה לוקה במראה עייף או נפול. אחרי הכל, העיניים שלנו הן הבסיס לכל תקשורת בין אישית, לשם המבט שלנו מכוון בכל אינטראקציה, ולכן, על אף שמדובר במשהו טבעי, נשים רבות סולדות מהמראה הזה ופונות לאופציה הכירורגית. 

מלבד הפן האסתטי, צניחת עפעפיים יכולה גם להוות מטרד של ממש במידה והעור מכסה את העין ומסתיר את שדה הראיה. במקרה הזה, הרמת עפעפיים היא לא רק הליך אסתטי, אלא כזה שגם יכול ממש לשפר את איכות החיים של המטופלת. 

במאמר הזה נגע בכל ההיבטים של הרמת עפעפיים. נספק תובנות חשובות לגבי התהליך, נבין אילו סוגים של טיפולים יש, מה השיטות הקיימות, באילו מקרים אפשר לבצע הרמת עפעפיים ללא ניתוח ועוד. המטרה היא, שתדעי בדיוק לקראת מה את הולכת, שתביני היטב את המשמעויות ושתוכלי לקחת את ההחלטה הנכונה ביותר עבור הצרכים והרצונות הספציפיים שלך.

כשמראה העפעפיים משתנה: למה, איך ומתי מומלץ לעשות הרמת עפעפיים

אז בואי ננסה להבין מה בדיוק קורה לנו שם. 

עור העפעפיים הוא מהדקים והעדינים שיש לנו בגוף, לכן, הוא גם רגיש מאוד לשינויים. עם הגיל, העור מאבד מהגמישות שלו (קולגן ואלסטין הם שניים מהחלבונים ששומרים על גמישות העור ועם ההזדקנות, היכולת של הגוף לייצר אותם פוחתת בהדרגה), והרקמות והשרירים באיזור נחלשים גם הם. כל אלה, יחד עם הגרביטציה וכוח הכבידה, תורמים למראה רפוי ונפול של העפעף ומשפיעים על האסתטיקה, אבל במקרים אחרים גם על היכולת שלנו לראות כמו שצריך ולהנות משדה ראיה פתוח ומקסימלי.

אצל כל אחד ואחת השינוי יתחיל בעיתוי אחר והוא תלוי, מעבר לגיל ולגנטיקה, גם באורח החיים שלנו. קחי בחשבון שחשיפה ממושכת לשמש, עישון וצריכה של מזונות דלקתיים, עלולים להאיץ את צניחת העפעפיים (לאורח חיים יש השפעה ניכרת לא רק על התזמון וההיקף של השינויים בעפעפיים, אלא גם על קצב ההזדקנות של יתר האיברים בגוף). ומילה על גנטיקה, כן, לפעמים מה שיש זה מה שיש. אנשים מסוימים יכולים לחוות את צניחת העפעפיים בשלב מוקדם יחסית, גם אם הם שומרים על אורח חיים תקין, פשוט כי זאת החבילה שאיתם הם הגיעו לעולם. היופי הוא שהרפואה האסתטית יודעת לתת מענה בשני המקרים, ולא מעניין אותה אם זה מה שקיבלנו מההורים או זה מה שנוצר כתוצאה מעישון ממושך. יחד עם זאת, כן חשוב ליידע את המנתח לגבי הרקע שלך ולאפשר לו לגזור מכאן את התובנות הנחוצות לצורך בניית הפרופיל שלך. 

ניתוח להרמת עפעפיים: כל מה שחשוב לדעת לפני

יש הכנה מסוימת שתצטרכי לעשות לפני הניתוח, אין לי ספק שהמנתח כבר יסביר עליה בהרחבה, אבל בגדול, כן חשוב לעשות תיאום ציפיות ולבקש לדעת לפני התהליך, לאיזו תוצאה אפשר לצפות כדי לקבל פרופורציות נכונות וריאליסטיות. אם שמעת את הסיכונים, הבנת למה אפשר לצפות ואשרת את התהליך, המנתח ישלח אותך לסדרה של בדיקות כדי להכיר היטב את מצבך (בדיקת דם בוודאות מוחלטת, א.ק.ג, ראיה, מבחן דמעות וכו׳ – אינדיבידואלי ולפי דרישה).

ביום הניתוח תתבקשי לצום כ – 6 שעות לפני ולהגיע בבגדים נוחים. ניתוח הרמת עפעפיים מתבצע לרוב בהרדמה מקומית עם טשטוש מסויים. את לא אמורה לחוות כאב במהלך הניתוח, אבל כן תיתכן תחושת אי נעימות כתוצאה מהוצאת השומן בעפעף.

מבחינת הניתוח עצמו. המנתח יבצע חתך בעפעף העליון ובעפעף התחתון וכך תינתן לו גישה להסרת שומן ועור עודף. לאחר מכן, אפשר יהיה להרים ולמתוח את העור, לתפור מחדש וזהו, זה מאחוריך. כמובן שתתבקשי להישאר להשגחה בשעות הראשונות שלאחר הניתוח וכשתתעוררי את בהחלט צפויה להרגיש אי נוחות. לא להבהל, זה טבעי לחלוטין וככל הנראה ימליץ הרופא על משככי כאבים שיקלו עליך בימים הראשונים שלאחר הניתוח.

כ – 3-4 ימים לאחר ניתוח הרמת עפעפיים, התפרים יוסרו. לא להיבהל אם תגלי הפרשות על הכרית, גם לא כאלה שיראו כמו דימום, לרוב זה טבעי לחלוטין וחלק מההחלמה של הגוף. יחד עם זאת, על כל תופעה חריגה שאת מגלה ועליה לא סיפר הרופא – אל תהססי להתייעץ.

יש נשים שרוצות לשלב ניתוחים נוספים יחד עם הרמת עפעפיים (הרמת מצח, לכסון עיניים, מתיחת פנים וכו׳). מה שנקרא, אם כבר אז כבר. חשוב שתדעי שהאופציה בהחלט קיימת, אבל מאד אינדיבידואלית והמנתח יקבע היתכנות על פי כל מקרה לגופו. אם יש לך רצון לשלב ניתוח נוסף, העלי את זה בפניו והקשיבי לעצתו.

מה ההבדל בין ניתוח להרמת עפעפיים עליונים לבין הרמת עפעפיים תחתונים?

נתחיל מהדומה, בשני המקרים, מתבצע אותו הליך ניתוחי – חתך והסרת עור ושומן עודף. מן הסתם, המיקום של החתך יהיה שונה. לרוב, ניתוח עפעף עליון מתבצע בעיקר כדי לשפר את שדה הראיה ולפתוח אותו (שכן, העפעף הנפול מסתיר חלק נכבד מטווח הראיה של העין), אבל בהחלט גם כדי להעניק לעין מראה צעיר יותר. ניתוח עפעף תחתון מטפל יותר בתופעות כמו ״שקיות שחורות״ מתחת לעין ובקמטים שנוצרו באיזור כחלק מהליך ההזדקנות של העור.

ההכנות לניתוח הרמת עפעפיים

דיברנו על זה קצת קודם, אבל בואי נחדד. כמו לפני כל ניתוח, גם לפני ניתוח הרמת עפעפיים תתבקשי לכמה פעולות מקדימות. קודם כל, המנתח ישלח אותך לסדרה של בדיקות (אינדיבידואלי, לא כולן יתבקשו לסדרה מקיפה של בדיקות וברוב המקרים בדיקת דם פשוטה תספיק). אם את נוטלת תרופות על בסיס קבוע או אם יש לך רגישות לתרופה מסוימת, בעיות בקרישת דם או קשיי נשימה (כולל אסטמה או שיעול כרוני) – המנתח שלך חייב לדעת את זה! למעשנות שבינכן, תצטרכו לעשות הפסקה כחודש לפני וכשבועיים אחריי כדי לייעל את תהליך ההחלמה והתגובה של הגוף לניתוח. וצום, כן. גם זה צריך בין 4 ל6 שעות לפני הניתוח, כולל מנוזלים.

ניתוח הרמת עפעפיים: מה בדיוק קורה שם במהלך הניתוח עצמו?

כאמור, המנתח יבצע חתך בעפעף העליון, או התחתון, או בשניהם (החתך יבוצע באיזור סמוי יחסית, כך שהצלקת הראשונית לא תהיה בולטת). מתוך החתך הוא יסיר עודפי שומן וינקה עור עודף. לאחר מכן, הוא ימתח ויתפור את העור. לרוב מדובר בניתוח פשוט יחסית שנמשך כחצי שעה עד שעה.

ההחלמה: כמה זמן זה יקח ואיך יראו הימים הראשונים?

החדשות הטובות הן שניתוח הרמת עפעפיים הוא ניתוח פשוט יחסית וכתוצאה מכך גם ההחלמה היא מהירה. כבר באותו יום, לאחר מספר שעות, תוכלי להשתחרר הביתה. כמובן שתחושת אי נוחות תלווה אותך גם אחרי שתשחררי, אבל זה משהו שילך וישתפר בהדרגה. בשבועות הראשונים העיניים יהיו רגישות לאור ולכן כדאי לצאת אך ורק עם משקפי שמש. בנוסף, האיזור יהיה נפוח מעט ויתכנו הפרשות, תחושת יובש צריבה וגרד. כנראה שתקבלי מרשם למשחה או טיפות שיקלו על התחושות הללו. גם קומפרסים קרים יכולים לעזור.

מבחינת הגיינה, חשוב מאוד לשמור על ניקיון באיזור החתך ולשטוף מדי יום במים. אין בעיה עם חפיפה או עם שטיפה בסבון. אם יש סימנים של זיהום, לפנות מיד לרופא! בכל מקרה, תדעי שיהיו 2 תחנות של ביקורת: אחת – בימים הראשונים שלאחר הניתוח לצורך הוצאת התפרים והשניה – כחודש אחרי, רק כדי לוודא שהכל נראה תקין.

תופעות לוואי לאחר הניתוח

הנה כמה דברים שאת צפויה לחוות, לרוב מדובר בתופעות נורמליות ותקינות. יחד אם זאת, כל דבר שמרגיש מעט חריג – ראוי ומומלץ להביא לידיעת הרופא.

  • שטפי דם
  • נפיחות
  • הפרשות דמיות
  • ראיה מטושטשת
  • תחושת גרד, יובש או צריבה
  • רגישות לאור

כל התופעות הללו מאפיינות את הימים הראשונים ולרוב הן חולפות לאחר 4-5 ימים.

סיבוכים אפשריים כתוצאה מהניתוח

אין ניתוח שאין בו סיכוי לסיבוכים, וככה גם עם ניתוח הרמת עפעפיים, על אף שהוא נחשב לאחד הניתוחים הפשוטים בתחום הרפואה האסתטית. לפני כל הליך כירורגי, חשוב להבין מראש את כל המשמעויות ואת כל ההשלכות ורק לאחר מכן לקבל החלטה. ולכן, זה לא משהו שנפסח עליו במאמר הזה. אני לא רוצה להפחיד אותך, אבל כן אגיד, שעל אף שהשכיחות לאותם סיבוכים נחשבת נמוכה, עדיין קורים ויקרו מקרים, אז כן חשוב לקחת בחשבון. 

ניתוח הרמת עפעפיים לא שונה מכל ניתוח אחר כשזה נוגע לזיהומים או תגובה אלרגית כתוצאה מחומרי הרדמה. בנוסף, קיימים סיכונים שהם ספציפיים לניתוח הזה, כמו למשל אובדן זמני של תחושה באיזור העפעפיים, פגיעה זמנית בראיה, צלקות, תפקוד לקוי של העפעף וכן, גם סיכוי לעיוורון כתוצאה מדימום תוך עיני. בסופו של דבר, חשוב שתביני את התמונה המלאה מהמנתח ותבדקו יחד האם יש הצדקה לתהליך. 

הרמת עפעפיים ללא ניתוח – יש חיה כזאת?

כן! ואיזה כיף שכן! במקרים מסוימים תיתכן הרמת עפעפיים גם ללא התערבות כירורגית! בעיקר כשרוצים לטפל באיזור העפעף התחתון. יש היום כמה דרכים לבצע את זה, והנה אני הולכת להרחיב על כל השיטות.

הרמת עפעפיים באמצעות פלזמה

כמונו, גם הרפואה האסתטית לא נחה ועם השנים צצות ומתפתחות שיטות לביצוע הליכים מסוימים ללא התערבות כירורגית. אחת מהן, היא טכנולוגיית הפלזמה. השיטה הזו מונעת את הצורך לבצע חתך, ובמקומו, משתמשים באנרגיית פלזמה כדי לכווץ את רקמות העור והשומן העודפות. טיפול באנרגיית הפלזמה מתבצע תחת אלחוש מקומי, ומכיון שאין חיתוך, אין גם דימום, שטפי דם או צלקת. גם ההחלמה מטיפול כזה היא הרבה יותר מהירה וכבר לאחר שבוע ניתן לראות תוצאות ראשוניות. 

הרמת עפעפיים באמצעות חוטים

טיפול מתיחת עור באמצעות חוטים מתבצע על ידי החדרת חוט דק ועדין אל שכבת הדרמיס, שם מקבעים אותו וכך נוצר אפקט ההרמה או המתיחה. החוטים ימסו מעצמם ויצאו בצורה טבעית מהגוף, בעוד שהתוצאות מהמתיחה ישארו כשנה לאחר ההליך.

הרמת עפעפיים באמצעות בוטוקס

הבוטוקס יכול לעזור לשפר את איזור העיניים ולהעניק מראה צעיר ורענן יותר. לרוב, מזריקים במצח, בין הגבות, בצידי העיניים ומתחתיהן. כדי ליצור את אפקט ההרמה, יבוצעו שתי זריקות נוספות, ברקות ובקרקפת. שני האיזורים האחרונים הם אלה שאחראיים על ההרמה והליכסון ומכאן האפקט המשמעותי. לאחר חודש, ייתכן ותצטרכי הזרקה נוספת למקסום התוצאה. החיסרון בשיטה הזו היא שתצטרכי לתחזק הזרקות אחת לכמה זמן וטיפול מסוג כזה מתאים בעיקר כאשר העור אינו ברפיון מתקדם.

הרמת עפעפיים באמצעות חומצה היאלורונית

כשרוצים לטפל בשקעים שנוצרים מתחת לעיניים (לא שקיות שחורות או עודפי עור) – אפשר לפנות למילוי השקע באמצעות חומצה היאלורונית. אם לא מדובר רק במילוי שקע, כן כדאי לשקול את האופציה הניתוחית, שכן חומצה היאלורונית לא תוכל לתת לכך פתרון.

סיכום

ניתוח הרמת עפעפיים מציע פתרון לכל מי שמבקשת להצעיר את איזור העיניים או לשפר את איכות החיים שלה ולקבל מחדש את טווח הראיה שהייתה רגילה לו. מדובר בהליך כירורגי פשוט יחסית שבמהלכו מוסרים עודפי עור ושומן ולאחר החלמה של מספר ימים, כבר ניתן ליהנות משיפור משמעותי ויתרונות אסתטיים ותפקודיים יוצאי דופן. קיימת גם אפשרות לבצע הרמת עפעפיים ללא ניתוח אבל היא לא תתאים במאה אחוז מהמקרים. מה שבטוח, כדאי בהחלט לבדוק את ההתכנות לכך, משום שהן ההליך עצמו והן ההחלמה הופכים לפשוטים וקלים הרבה יותר. מה שלא תבחרי, חשוב מאוד להתייעץ עם מנתח מוסמך ומקצועי, לעשות תיאום ציפיות, לדון בסיכונים ולהבין היטב כיצד יראה הליך ההחלמה. בסופו של דבר, ניתוח הרמת עפעפיים בהחלט יכול לשפר משמעותית את איכות החיים ולהחזיר לך את המראה הצעיר והרענן.

שאלות נפוצות:

ניתוח להרמת עפעפיים הוא ניתוח אסתטי שבו מותחים את העור שמסביב לעין על מנת להעניק לו מראה צעיר ורענן יותר. לעיתים, מתבצע ההליך גם מטעמים בריאותיים, כאשר העפעף מכסה את העין ומפריע לראיה תקינה. במהלך הניתוח, מבוצע חתך במקום סמוי שדרכו מוציאים את עודפי העור והשומן שגורמים לעפעף למראה הרפוי. בין אם מטעמים אסתטיים ובין אם מטעמים בריאותיים, בסוף התהליך יראה העור מתוח מכפי שהיה.

באופן גורף, ניתן לומר שניתוח הרמת עפעפיים פותר שתי בעיות עיקריות – האחת אסתטית, והוא נותן מענה למי שמבקשת לרענן את מראה הפנים. השניה, בריאותית, למי שעור העפעף שלה מכסה את העין ומפריע לראיה התקינה.

כן, בניתוח הרמת עפעפיים משתמשים בתפרים, שמוסרים בדרך כלל לאחר 3-4 ימים מיום הניתוח. לצורך כך, יש להגיע אל המנתח לביקורת ולאחר הסתכלות שלו ובקרה שהכל עבר באופן תקין – הוא יסיר את התפרים.

לרוב לא. את החתך, בין אם מדובר בהרמת עפעף עליון ובין אם בהרמת עפעף תחתון, מבצעים במקום סמוי, כך שמלכתחילה לא ממש רואים אותו.

כן, במקרים מסוימים בהחלט קיימת האופציה לבצע הליכים אסתטיים באיזור העיניים ללא צורך בניתוח. ישנן כמה שיטות לעשות זאת- פלזמה, חוטים, בוטוקוס או חומצה היאלורונית. בהחלט כדאי להתייעץ ולבדוק על הדרכים האלה לפני שפונים לאופציה של ניתוח, אף שיש לקחת בחשבון שחלק מהשיטות מספקות תוצאות זמניות.

ניתוח הרמת עפעפיים לא שונה מכל ניתוח אחר, משמע, כן, גם כאן ייתכנו סיכונים וסיבוכים. ישנם סיבוכים שעלולים להיגרם מההליך הכירורגי לכשעצמו, כמו למשל זיהום, ויש סיבוכים שיכולים להיגרם כתוצאה ספציפית מהרמת עפעפיים. חשוב להבין היטב לקראת מה אתן הולכות, לדבר על כך עם הרופא המנתח ולוודא שאתן עושות בחירה מושכלת לאחר שכל המידע בידכן.

למידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נגישות