פורטל האסתטיקה של ישראל

הסרת משקפיים בלייזר

יש דברים שפשוט לא נוח לעשות עם משקפיים. אז כן, נכון שיש כאלה שהולכים עם משקפיים סתם כי בא להם, בקטע של הצהרה אופנתית, העניין הוא, שהם יכולים באותה קלות גם פשוט להוריד אותם ולהמשיך כרגיל בחייהם, מה שאי אפשר לומר על אלה שבאמת צריכים אותם. אז עבור אלה שבאמת צריכים אבל מוצאים את הנוכחות שלהם מגבילה, לא נוחה, מסורבלת או פשוט מעדיפים בלי – עבורם יש הליך משנה חיים, לא פחות, של הסרת משקפיים בלייזר.

הסרת משקפיים בלייזר מתאימה לאנשים שמחפשים פתרון קבוע לבעיות הראיה שלהם ורוצים להפחית את התלות במשקפיים או עדשות מגע. ספורטאים, או סתם אנשים עם אורך חיים פעיל, ככל הנראה יהיה הנהנים העיקריים מההליך הזה, אבל ממש לא רק. כל מי שרוצה את החופש מההתעסקות ושחרור מוחלט ממשקפיים, עדשות ומה שבינהם, יוכל ממש לשפר את איכות החיים שלו באמצעות הסרת משקפיים בלייזר.

אז בואו נבין בדיוק מה זה אומר, מה קורה במהלך ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, מה משך ההחלמה ומה הסיבוכים האפשריים. ברגע שיהיה לכם את כל המידע, תוכלו לקבל החלטה טובה יותר ולהבין האם זה משהו שיכול להתאים לכם. כמובן שהמידע שנביא פה לא סותר התייעצות עם רופא, אבל הוא בהחלט יתן לכם בסיס טוב שאיתו תוכלו להציף עוד שאלות ולהתקדם הלאה. אז עצמו עיניים ודמיינו איך אתם רואים את העולם בחדות ללא כל מאמץ, וללא שום התעסקות עם עדשות בבוקר או בערב, ובואו נתחיל.

הסרת משקפיים בלייזר: אילו שיטות קיימות ואיזו שיטה תתאים לכם?

יש שני סוגים נפוצים של ניתוח הסרת משקפיים בלייזר – LASIK ו-PRK ובכל אחד מהם התהליך קצת שונה, נגיע לזה מיד. המחיר, משך הניתוח, הכאב וזמן ההחלמה משתנים בהתאם לשיטה. בואו נבין לעומק מה קורה בכל אחת מהן.

ניתוח PRK

בניתוח הסרת משקפיים בלייזר בשיטת PRK, מבצעים פצע מבוקר באמצעות קרן לייזר ומאדים את החלק החיצוני של רקמת הקרנית. לאחר מספר ימים, הפצע נרפא ואיכות הראיה משתפרת. בשיטה הזו, המנתח עובד על כל עין דקה או שתיים, והמשמעות היא שתוך 5 דקות – סיימתם!

השיטה הזאת יעילה ואפקטיבית עבור אנשים שסובלים מקוצר ראיה, כלומר, מרכיבים משקפיים במידת מינוס. כאשר המספר יהיה גדול מדי ביחס לעובי הקרנית, ייתכן שלא תתאפשר הסרה מלאה של המספר אלא רק אפשרות להקטינו.

ניתוח LASIK

בשיטה זו מבצעים חיתוך לעומק הקרנית ומפרידים שכבה מסויימת בה, מאדים ולאחר מכן, מוחזרת השכבה שהוסרה למקומה. מטופלים בעלי קרנית דקה מדי לא יוכלו לעבור ניתוח LASIK וגם לא כאלה עם מספר גבוה מדי. הוא כן מתאים לאנשים עם מספרי מינוס, פלוס סביר ובעלי צילינדרים גבוהים.

בעבר, הניתוח היה מבוצע באמצעות סכין כירורגית. היום כבר עושים אותו עם לייזר דק ומדוייק.

השיטה הזו נחשבת לקלילה יותר והיא כרוכה בכאב מופחת בהשוואה לשיטה הקודמת. גם זמן ההחלמה והחזרה לשגרה מצטמצם כאן ולרוב לאחר מספר ימים המטופל כבר יוכלו לראות בחדות.

איך אפשר לדעת איזו שיטה הכי מתאימה לכם?

אז כמובן תלוי במספר שלכם ומאיזו בעיית ראיה אתם סובלים, אבל אין טעם לנחש. כל הליך הסרת משקפיים בלייזר מתחיל בבדיקה קפדנית של רופא ורק לאחר שיגיעו תוצאות הבדיקה, אפשר יהיה לדעת באופן סופי לאיזה סוג של ניתוח אתם מתאימים. עד אז, הכל יהיה בגדר השערות. אמנם יש לכם את המידע ואתם יכולים להצליב אותו עם מה שאתם יודעים לגבי הסיטואציה שלכם, אבל חוות דעת רפואית תהיה היחידה שתקבע.

כל מה שצריך לדעת על הסרת משקפיים בלייזר: מחיר, משך הניתוח, זמן החלמה ועוד

אחרי שהבנו מה קורה בהליך עצמו, בואו נסתכל גם על כמה מהפרטים הטכניים והיבשים שחשובים לא פחות. כמה עולה לעשות הסרת משקפיים בלייזר, כמה זמן לוקח הניתוח, כמה זמן לוקח להחלים מהניתוח, כמה זמן התוצאות מחזיקות וכן הלאה.

מחיר הסרת משקפיים בלייזר

אז התשובה כאן היא קצת מורכבת, כי כמובן תלוי אם אתם הולכים למרפאה פרטית, או דרך הקופת חולים, איזה סוג של ביטוח רפואי יש לכם ומה גובה הכיסוי שניתן לכם עבור פרוצדורה מהסוג הזה. אבל בואו נדבר בטווחים.

ניתוח בשיטת PRK יעלה בין 3,000 ש״ח ל-5,000 ש״ח עבור עין אחת.

עבור שתי העיניים, הטווח יהיה בין 5,000 ש״ח ל-10,000 ש״ח.

ניתוח בשיטת LASIK יעלה בין 4,000 ש״ח ל-7,000 ש״ח עבור עין אחת.

עבור שתי העיניים, הטווח יהיה בין 6,000 ש״ח ל- 12,000 ש״ח.

קחו בחשבון שהמחירים יכולים להשתנות. כאמור, מדובר בטווח שיקבל ביטוי לכל קיצון בהתאם למכון, לרופא המטפל ולמומחיות שלו, למורכבות הניתוח ולמצב המטופל.

משך הניתוח וזמן ההחלמה

הסרת משקפיים בשיטת PRK לוקחת דקות בודדות. רוב המטופלים מסיימים לאחר 5 דקות את שתי העיניים. ביומיים-שלושה הראשונים שלאחר הניתוח תתכן אי נעימות קלה ולאחר מכן, הראיה תתחיל להתחדד בהדרגתיות עד שתוך שבועות ספורים כבר תוכלו לראות שינוי משמעותי ולהרגיש בתוצאות הסופיות.

הסרת משקפיים בשיטת LASIK לוקחת גם היא דקות בודדות. בניגוד לשיטה הקודמת, כאן גם כמעט ולא תרגישו כאב. מיד בסיום הטיפול, תוכלו להרגיש שיפור בראיה וחזרה לתפקוד מלא, כולל נהיגה, תתאפשר כבר ביום למחרת.

מאיזה גיל אפשר לעשות הסרת משקפיים בלייזר?

לרוב הניתוח מתאפשר למטופלים מעל גיל 18 ורק לאחר שלא חל שינוי במספר לפחות שנתיים.

האם ניתוח הסרת משקפים בלייזר מתאים לכולם?

לצערנו, לא. יש טווח מספרים שכל עוד אתם נמצאים בתוכו – אפשר להביא לשינוי ולתקן. עבור טיפול בקרנית, הטווח נע בין מינוס 10 דיופטר לפלוס 5 דיופטר. עבור טיפולי צילינדר, ניתן לתקן כל עוד המספר שלכם הוא עד 4 דיופטר.

אילו הכנות צריך לבצע לקראת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר?

למרות שקיימות שתי שיטות שונות לניתוח הסרת משקפיים בלייזר, ההכנה בשני המקרים תהיה זהה.

הנה כל מה שצריך לדעת ולעשות (!) לפני הניתוח:

 • 24 שעות לפני בדיקת ההתאמה – הסירו עדשות רכות.
 • 72 שעות לפני בדיקת ההתאמה – הסירו עדשות קשות.

עדשות יכולות לשבש את תוצאות הבדיקה ולכן חשוב להסיר אותן מספיק זמן לפני כדי לקבל תוצאות מדוייקות ותואמות למצב העין הטבעי, ללא התערבות.

 • שמרו על איזור העיניים נקי, סטרילי ונטול איפור שלושה ימים לפני הניתוח.
 • ביום הניתוח עצמו, המנעו מבישום (גם לא אפטרשייב).

ביום הניתוח:

 • לא לשכוח את טיפות העיניים שהרופא בקש ממכם להביא.
 • הגיעו עם מלווה, כי הראיה בהתחלה תהיה מטושטשת ולא תוכלו לנהוג.

לאחר הניתוח:

 • לא לגעת במגיני העיניים או בעדשות ולא להוריד אותם בשום פנים ואופן בזמנים שונים מאלה שהנחה הרופא.
 • שטפו ידיים לפני כל טיפול בעיניים, אבל אם אפשר, נסו לא לגעת באיזור העיניים כלל ולטפטף את הטיפות פנימה ללא מגע.
 • עדיף לא להתאפר במשך כל תקופת ההחלמה ואפילו גם קצת אחרי כדי להמנע מכניסה של תכשירי האיפור לעיניים, שעדיין יהיו במצב רגיש. אפילו כניסה של מים וסבון יכולה להיות מסוכנת ולפגוע בתוצאות הניתוח, אז המנעו ממים באיזור הפנים. אל תחפפו ואל תשטפו את העינים במשך שבוע.
 • הקפידו להסתובב עם משקפי שמש בימים שלאחר הניתוח כדי למנוע כניסה של גורמים זרים לעין.
 • המנעו מפעילות גופנית, בטח כזו שמערבת משחקי כדור, אבל גם באופן כללי. תצטרכו להשתדל שלא להזיע כדי לשמור על העין מפני זיהומים.
 • חודש לאחר הניתוח, המנעו מכניסה לים או לבריכה.

 

תהליך הניתוח: השלבים, בדיקות התאמה ומהלך הניתוח עצמו

אז החדשות הפחות טובות הן ש-30% אחוז ממרכיבי המשקפיים ימצאו כלא מתאימים לניתוח. כדי לדעת האם אתם מתאימים או לא, תתבקשו לבצע 3 בדיקות:

 • צילום ומיפוי הקרנית
 • בדיקת ראיה, חדות ויציבות העין
 • תקינות העין ובריאותה

כל הבדיקות מתבצעות באותו יום ואורכות, ביחד, כשעה-שעה וחצי.

בשלב הבא, תפגשו עם הרופא המנתח שיספר לכם על תוצאות הבדיקות, מידת ההתאמה שלכם וההליך המתאים לכם ביותר (LASIK או – PRK).

אם הכל עבר כשורה ויש אישור לביצוע הניתוח, מגיעים לישורת האחרונה. במהלך ניתוח הסרת משקפיים בלייזר משייפים את הקרנית וגורמים לקרני האור להתמקד ברשתית. זה למעשה מה שעושות המשקפיים, או העדשות. אין צורך בהרדמה לפני הניתוח, אבל כן יתנו לכם כדור הרגעה. שעה לאחר הניתוח, תתבקשו להשאר בחדר התאוששות כדי לודא שהכל תקין. לאחר מכן, תקבלו תדריך לגבי הטיפול בשבועות הקרובים ותשוחררו לביתכם.

סיכונים ותופעות לוואי בעקבות ניתוח הסרת משקפיים בלייזר

בימים שלאחר הניתוח יתכנו תופעות לוואי כמו:

 • אדמומיות
 • דמעות
 • יובש
 • רגישות לאור
 • גרד
 • אי נוחות
 • נפיחות

אם אתם חשים כאב או לחץ – ניתן לקחת משכך כאבים בצורת כדור, דרך הפה בלבד. אם אתם חשים כאב חריג – אל תחכו, פנו מיד לרופא המנתח ושתפו אותו בתחושתכם.

מבחינת סיכונים, כמו בכל ניתוח, גם כאן יש סיכונים אפשריים, גם אם הם נדירים. ניתוח הסרת משקפיים בלייזר נחשב ככזה עם פרופיל בטיחות גבוה ושיעורי ההצלחה שלו גבוהים.

סיכום

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר נחשב למועיל, בטיחותי וכזה שמשפר את איכות החיים של המטופל. יש כיום שתי שיטות נפוצות לביצוע ההליך. לא משנה על איזו שיטה המליץ הרופא, זכרו שבשתיהן מדובר בניתוח קצר ומהיר עם תוצאות שמשפרות את איכות וחדות הראיה. הקפידו לבחור רופא מומלץ, מומחה בתחום ובעל ניסיון ומוניטין, כך שתוכלו לסמוך עליו ולהרגיש רגועים יותר לקראת ביצוע התהליך. לאחר שתחלוף תקופת ההחלמה, תהנו מניתוק התלות במשקפיים ומראיה חדה וברורה ללא עזרים.

שאלות נפוצות:

ההמלצה היא לעבור את הניתוח לאחר גיל 18 ולאחר שעברה לפחות שנתיים מאז שינוי המספר. במקרים מסויימים ניתן יהיה לעבור הסרת משקפיים בלייזר גם מתחת לגיל 18, אך יש להתייעץ על כך עם הרופא

לאחר הניתוח אתם ככל הנראה תרגישו אי נעימות קלה, אדמומיות ויובש. כדי לצמצמם את תופעות הלוואי ולהקל עליהן, הקפידו על ההנחיות שנתן הרופא והשתמשו בטיפות העיניים עליהן המליץ הרופא.

שינויים בראייה מתרחשים אצל כולם, אבל ככל שהמספר יציב וללא שינוי לאורך זמן, כך סביר שתוצאות הניתוח יישארו אתכם גם הן לאורך זמן. לכן, מוודאים שאין שינוי לפחות שנתיים לפני הניתוח. במידה והמספר חוזר, ניתן לבצע ניתוח תיקון.

כן, קיים סיכוי של חוסר התאמה לניתוח הסרת משקפיים בלייזר אצל 30% ממרכיבי המשקפיים. בדיקת התאמה פשוטה אצל רופא מומחה תוכל לשפוך אור על מצבכם, ולאשר, או לשלול, את התאמתכם לניתוח.

ישנן מספר בדיקות שחשוב לבצע לפני ניתוח הסרת משקפיים בלייזר כדי לבדוק את ההתאמה שלכם. אם מסתכלים על זמן נטו, ללא המתנה ותורים, שלוש הבדיקות אורכות יחד כשעה. בסופן, תקבלו תשובה ותדעו האם תוכלו להתקדם לשלב הבא.

למידע נוסף

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אישה עם משקפיים, לפני הסרת משקפיים בלייזר
נגישות